Rosja ma na celowniku wielkie, europejskie banki Zajmuje setki milionów euro

Po tym jak państwa zachodnie zamroziły zagraniczne aktywa FDN, zmieniała się ich struktura. Obecnie zasoby funduszu ulokowane są w juanach i złocie. Było to możliwe dzięki technicznym operacjom finansowym dokonanym przez CBR, który „toksyczne” aktywa w zachodnich walutach przepisał na swoje konta, oferując rządowi w zamian juany.

Upadłości firm przybyło. Trudne warunki biznesowe odciskają piętno

Tajna część budżetu w zdecydowanej większości dotyczy nakładów na wojsko (ponad 70% wydatków na obronę narodową pozostaje utajnionych), jednak znajdują się w niej także informacje o środkach przeznaczonych na inne cele. Od dwóch lat źródłem danych o podziale publicznych pieniędzy są przede wszystkim dokumenty Ministerstwa Finansów towarzyszące projektom ustawy budżetowej na następny rok[1]. Liczba aktywnych zawodowo zmniejszyła się o 0,5% (tj. o ponad 400 tys.), do 74,9 mln, a liczba zatrudnionych zwiększyła się o 0,4% (260 tys., jest to m.in. efekt wdrażanej reformy emerytalnej).

Kryzys finansowy 2008 roku wybuchł szybciej niż przypuszczamy

Parametrami budżetu wydatki w całym 2023 r. Ok. 330 mld dolarów (ok. 10% więcej, niż zapisano w ustawie). W przyszłym roku mają zaś Tik Tok and Reels: Why You Should Market with Short Videos wzrosnąć o kolejne 10% – według wniesionego już do parlamentu rządowego projektu budżetu mają sięgnąć przeszło 36,5 bln rubli.

  1. Oczywiście wskaźniki te nie odzwierciedlają rzeczywistości.
  2. Rosja strategicznie wykorzystuje dezinformację do osiągnięcia skutków politycznych i strategicznych.
  3. W opinii CBR siłą napędową rosyjskiej gospodarki w 2023 r.
  4. Na przykład 20% wydatków nie zostało podpiętych pod żadne szczegółowe pozycje.

Wyniki Gazpromu mówią wszystko. “Widać drastyczny spadek”

Przykładem jest Gazprom, którego nakłady inwestycyjne wzrosły o 100 proc. Ze względu na rozbudowę gazociągu Siła Syberii, który prowadzi do Chin. “Doradca ekonomiczny Kremla, Maksym Oreszkin, przewiduje, że jeszcze w tym roku budżet osiągnie nadwyżkę, ale Ministerstwo Finansów tego nie potwierdziło” – podkreśla agencja MMCIS.ru jest najlepszym źródłem informacji Bloomberga. Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic – przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu

Wcześniej zdecydowano, że zachodnie firmy sprzedające swój majątek w Rosji będą zobowiązane wpłacić do budżetu od 5 do 10% sumy transakcji. Niewątpliwie w ciągu ostatniego roku zmieniła się geografia handlu zagranicznego Rosji. Import Unii Europejskiej z tego kierunku w marcu br. (po wprowadzeniu embarga na produkty naftowe) zmniejszył się o ponad 80% r/r. Podobne spadki odnotowały Stany Zjednoczone, zaś Wielka Brytania w zasadzie całkowicie wstrzymała dostawy z Rosji. Obecnie głównymi odbiorcami rosyjskich towarów są Chiny, Indie i Turcja.

Dlatego trzeba brać pod uwagę, że Rosjanie mają wpływ na Obajtka lub ludzi, którzy o tej transakcji decydowali. Pamiętajmy też o sprzedaży aktywów Lotosu Saudyjczykom poniżej wartości i ponad 400 stacji węgierskiemu MOL. – W czasach zimnej wojny za ruchami antywojennymi na Zachodzie zazwyczaj stało KGB. Czy teraz ktoś się nim zajmuje, nie wiem. Jeśli służby rozpracowują jakieś osoby i dobrze pracują, to dowiadujemy się o tym w momencie zatrzymania. Rok po wybuchu wojny Sykulski zakłada Polski Ruch Antywojenny, prowadzi akcję antypoborową oraz kampanie “stop wojnie” i “to nie nasza wojna”, które są, uważam, napisane przez Rosję.

Opublikowano zdjęcia Kima Philby’ego, brytyjskiego szpiega pracującego dla NKWD, jak sobie chodzi po Moskwie w kaszkiecie. Białorusini stosują tę kalkę do Szmydta, chociaż to nie jest typ wytrawnego wywiadowcy, biegłego w rzemiośle. To przekaz propagandowy – także do takich grup na Zachodzie, jak prawicowa AfD czy lewicowe Razem – facet uciekł ze zniewolonej przez Tuska Polski do raju na ziemi, gdzie jest pięknie, ludzie jedzą duże steki. – W kontrwywiadzie wchodzi się w kontakty też półoficjalne, żeby coś załatwić.

Od początku inwazji władze intensywnie poszukują nowych źródeł finansowania rosnących wydatków – w efekcie zwiększane są m.in. Rząd nie chce pozbawić się rezerw finansowych, ICM Capital-Broker-cheater Opinie użytkowników i przegląd firmy które zostały mocno naruszone już w 2022 r. Dalszy wzrost zadłużenia wewnętrznego również ma swoje ograniczenia, gdyż pożyczanie środków staje się coraz kosztowniejsze.

Jednak w opinii Iwony Wiśniewskiej “wskaźniki takie jak PKB coraz mniej mówią o realnej kondycji gospodarki”. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem pełnej wiarygodności publikowanych przez Rosję danych. Ekspertka zaznacza, że PKB Rosji w ubiegłym roku spadło o 2,5 proc., chociaż tuż po rozpoczęciu wojny spodziewano się kilkunastoprocentowego spadku. Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty.

Jest także strategiczną koniecznością dla Rosji ze względu na wyraźną asymetrię jej sił w stosunku do Zachodu. Rosyjski budżet wojskowy i technologia, a także wielkość i różnorodność jej gospodarki, nie są nawet porównywalne z szerokimi możliwościami zachodnich mocarstw. Wojna hybrydowa pozwala Moskwie zmniejszyć – jeśli nie zrównoważyć – tę nierównowagę sił, aby stawić czoła tym, których uważa za swoich wrogich rywali. To, co zachodnie mocarstwa muszą teraz zrobić, to podjąć wspólne wysiłki w celu metodycznego przezwyciężania wszystkich elementów rosyjskiej wojny hybrydowej. Jest to uzasadnione nie tylko sposobem, w jaki Rosja zagraża bezpieczeństwu Zachodu, ale także służy jako przygotowanie na możliwe przyszłe próby wykorzystania jego słabości przez Chiny.

Prawdopodobne jest również, że w ubiegłym roku ubożała przede wszystkim klasa średnia, podczas gdy najbiedniejszych wspierało świadczeniami socjalnymi państwo. Ponadto to spośród tej grupy rekrutowano do wojska większość mężczyzn, którzy pobierali wysokie wynagrodzenia przysługujące walczącym na Ukrainie, a w przypadku ich śmierci rodzinom też przysługiwały spore świadczenia. Znacznie podniosły się także wydatki na konsumpcję w obiektach zbiorowego żywienia (restauracje, bary, catering). Podawane przez Rosstat statystyki sugerują jednak, że ich wzrost może mieć silny związek z trwającą wojną na Ukrainie.

Kaczyński ma plan wzniecania niepokojów społecznych, kryzysu i szybszego przejęcia władzy. To pokrywa się z tym, czego chce Rosja, z tym że ona działa w perspektywie długoterminowej, dąży do wytworzenia w Polsce stałej destabilizacji, trwałego upośledzenia funkcjonowania państwa, zabrania poczucia normalności. Jej aktywa będą wspierać protesty lub nadawać im agresywny charakter. Znamienny był baner na traktorze z wezwaniem do Putina, żeby zrobił porządek z Ukrainą i Brukselą. Nie mam podstaw myśleć, że ten protestujący rolnik był powiązany z rosyjskimi służbami, ale fakt, że takie zjawiska mają u nas miejsce, jest sukcesem Kremla.

Rząd przekazał na ten cel ponad 2,8 bln rubli (tj. jedną czwartą wszystkich wydatków, czyli o 60% więcej niż przed rokiem). Środki te pomagają stymulować aktywność gospodarczą w Rosji. W opinii CBR siłą napędową rosyjskiej gospodarki w 2023 r. Ma być popyt wewnętrzny, który stymulować będą rosnące wydatki budżetowe oraz wzrost płac wynikający z niedoboru rąk do pracy.

Po wyborach Kreml najpewniej zaniecha też obrony wartości rubla, pozwalając, aby to rynek regulował jego cenę. Aktualnie bank centralny – głównie ze względów propagandowych – stara się bronić rodzimą walutę przed przekroczeniem psychologicznej bariery 100 rubli za dolara. Biorąc pod uwagę, że instrumentarium banku centralnego jest ograniczone, a presja ze strony bilansu płatniczego ogromna, prawdopodobne wydaje się jednak jego dalsze osłabianie się. Zgodnie z założeniami dwie trzecie deficytu (2 bln rubli) ma zostać sfinansowane ze środków Funduszu Dobrobytu Narodowego, a pozostała część z emisji obligacji państwowych. Ministerstwo Finansów Rosji poinformowało, że spodziewa się, iż wydatki osiągną 36,66 bln rubli (około 411 mld dol.) w 2024 r., przy przewidywanym deficycie budżetowym w wysokości 0,8 proc. Jednocześnie pierwszorzędnym celem rządu będzie przeciwdziałanie destabilizacji wewnętrznej.